סוגי פרופילי אלומיניום

אלומיניום הינו חומר שנמצא בתעשייה, החל מחלונות הבית, סירים, קווי חשמל, בבנייה, פרגולות, ועד מטוסים. היתרונות של האלומיניום מביאים לכך שהוא חומר גמיש וקל הניתן לעצב אותו בכל צורה ומצד שני הוא חומר חזק שאינו מחליד.

תהליך אקסטרוזיה הידוע בשם שיחול אלומיניום מתבצע בצורה חמה של החומר כך שניתן לעצב אותו ולהעביר אותו דרך תבנית שהוא במצבו הרך. שיחול האלומיניום מיצר את הפרופיל בצורתו על פי התבנית המתאימה. כיום מייצרים סוגים רבים של פרופילי אלומיניום עליהם נרחיב בהמשך. 

יתרונות האלומיניום

תכונות האלומיניום ההופכות אותו לחומר שקל לעבוד איתו וניתן ליצור ממנו אינספור דברים וגם פרופילי אלומיניום לפרגולות ולגדרות.

האלומיניום הוא מתכת. האלומיניום סימונו AL ומספרו האטומי הוא 13.  בעברית נקרא חמרן, הוא יסוד מתכתי רך וקל– Aluminum , מהמילה הלטינית Alumen שפירושה – מלח כימי. ניתן למצוא את האלומיניום בקרום כדה"א כבוקסיט, קורונדום וקריוליט.

בשל היותו מתכת רכה תהליכי ייצור פרופילים היא קלה ומהירה יחסית לעומת מתכות אחרות. בתהליך האקסטרוזיה שהינו נקרא שיחול חם אין צורך בחימום החומר לטמפרטורה גבוהה, בשונה ממתכות אחרות שיש להגיע לטמפרטורות גבוהות. וכך ניתן לעבד את החומר שהוא רך אך עדיין מוצק יחסית. 

אלומיניום הוא חומר שאינו מחליד. הוא חומר שיאינו צובר חיידקים או לחות.

אלומיניום מפזר חום וקור בצורה יעילה ביותר, ולכך ניתן למצוא אותו בתעשיות השונות ואף במטבח. ניתן למצוא אותו בצורה נרחבת גם בתעשית החשמל למרות שאינו מוליך חשמל כמו נחושת. בשל יתרונות אבל חוזקו ושאינו מחליד הוא חומר שנוח לעבוד איתו במקומות שנדרש שילוב של חוזק יחד עם מוליכות, כגון עמודי תאורה.

סוגי פרופילי אלומיניום ושימושם

פרופילי אלומיניום ניתן לייצר בכל גודל, עובי וצורה. החל מפרופילים ישירים ופשוטים ועד פרופילים מורכבים חלולים או מעוגלים. כולל פרופילי אלומיניום בצורות פנימיות מורכבות ביותר בהתאם לסוג היישום הנדרש, עמידות בכיפוף החומר, חוזק, משקל סופי ועוד.

הצורה של הפרופיל כאמור נקבעת על ידי תבנית השיחול . ניתן ליצור אין ספור וריאציות אפשריות של פרופילים, מעוגל, מרובע, בצורת ריש ועוד רבות אחרות. להלן סוגים נפוצים של פרופיל אלומיניום בהתאם לתכונותיו.

לתעשיה  – פרופילי אלמיניום נמצאים באופן נרחב בתעשיה, לרוב מוכר החומר במטוסים בשל חוזקו ומשקלו הקלף אבל ניתן למצוא אלומיניום גם בטילים, חלליות, אוניות, מכוניות, אוטובוסים, אופנועים ומשאיות. גם בבנייה האלומיניום מככב, החל משימוש שלד הבנין ועד חלונות ודלתות.

מוצרי חשמל-  פרופילי אלומיניום נמצאים בשימוש נרחב בשל התכונות המוליכיות שלו. ולכן ניתן למצוא אותו במחשבים, מוצרי אור, מזגנים, צינורות עיבוי, יחדיות הפשרה בתחום הרפואה, ברדיאטורים ומוצרי אלקטרוניקה רבים.  בנוסף, פרופילי אלומיניום נמצאים ביישומים שונים של מתח גבוה, הם משמשים להגנה על כבלים וחוטי חשמל, ובמכשירים שיש צורך בהגנה מקרינה מגנטית.

הגנה –  פרופילי אלומיניום משמשים למוצרים להם נדרשת הגנה מקרינה של אינפרה אדומה, הגנה מפני גלי רדיו או גלי אור.